fbpx

n header

Svět Petrů Rímských 2

Aneb „Koho je moc, toho je příliš!“

Pokračování první části

Ahoj, lidi.

Koukal jsem střídavě na Petra Rímského proti sobě, do kafe a po ostatních Rímských v kavárně. Číšník Rímský působil za barem nějak nepřítomně či zamyšleně. To taky dobře znám a nechápu, že to lidi nechápou. Vstal jsem tedy a šel za ním, abych ho moc nevyrušil, nekompromitoval. Nebo nenasral, přece jen je to číšník a hodlám po něm něco chtít. Rímský ale nezaregistroval změnu a koukal přímo na mě a přese mě někam do nikam.

Svet Petru Rimskych 2Všiml jsem si zrcadla za pyramidami skleniček, zkontroloval, jestli mě tam taky vidím vícekrát u ostatních stolků a když jsem zahlédl skutečného mě, zachvěl jsem se při strašné představě. Vysvětlím. Někteří muzikantští kolegové a kolegyně jsou na scéně nervózní, když mě vidí v publiku či někde kolem pódia. Prý se tvářím jako přísný kritik. Přitom se snažím netvářit se nijak, pokud to vůbec jde. Nebo nějak neutrálně. Jeden pradávný kolega mi kdysi říkal, že se tvářím, jako když tam něco smrdí. Řekl jsem mu, že kvůli němu nepůjdu na plastickou operaci. Ale při pohledu na Rímského v zrcadle a při představě takhle jednotně se tvářícího publika jsem si poprvé v životě přál, aby nikdo nepřišel, nebo aspoň vyhořel kulturák případně aby přišla rychlá povodeň.

Zapomněl jsem, co jsem chtěl a zamyšlený zasmušilec za barem se stejně tvářil, jako když tady něco smrdí, tak jsem se vrátil ke stolu. Rímský tam pořád seděl, ale nějak ho asi přešel optimismus. S pohledem na mě, v němž bylo očekávání pochopení čehokoli pravil hlasem ještě hlubším, než obvykle: „Dneska se na ten koncert vůbec netěším.“ To jsem chtěl říct já! Podle muzikantského bontonu jsem teď měl s předstíranou účastí a špatně hranou upřímností říct něco jako: „Co blbneš? Bude to paráda, jako vždycky. Vždyť to umíš, ty je dostaneš...“ Ale mlčel jsem. Při představě pohledu na znásobené kamenné držky a pichlavé pohledy, jakých jsem zřejmě „nechcačky“ schopen, jsem svému já naproti nějak nedokázal odporovat.

„Můžu zaplatit?“, chtěl jsem se zeptat tou debilní stále přežívající poníženou otázkou, jako bych byl nějaký číšníkův podřízený, a ne momentálně jeho zaměstnavatel. „Můžu si sednout?“ „Můžu si dát kafe?“ Pořád to říkáme v mylném domnění, že je to slušnost. Blbost je to. Nejsem-li uveden, sednu si, kam chci. Když si chci dát kafe, řeknu „kafe, prosím“ a slušnost je to „prosím“. Ale ptát se, jestli můžu, je kravina. Hledal jsem jinou frázi, která by mě nedělala ani submisivním, ani dominantním, ani že nevím, když se vedle mě ozvalo: „Můžu zaplatit?“ To ten Rímský naproti. Předběhl mě a hned se velmi slušně zeptal, jestli mě může pozvat. Žádné „Já to platím!“, které je spíš urážkou než vyjádřením úcty. Nedává totiž na výběr a platícího staví na piedestal úžasnosti, zatímco obdarovaný má být povinně rád. On je fakt Rímský. Možná až moc.

Vstali jsme k odchodu a já si tiše a s lehkou mírou zlomyslnosti přál, aby pan dokonalý zakopnul nebo tak něco. Vydal jsem se ke dveřím a až obrázek chlápka na nich mi dal najevo, že jdu na druhou stranu. „To jsem v hajzlu“, pomyslel jsem si a zdálo se, že se na mě Rímský z obrázku na těch dveřích dívá poněkud pobaveně. Blbec. Otočil jsem se na svého společníka, který se na mě díval poněkud pobaveně od těch správných dveří. Blbec. Pak se otočil s evidentní snahou nezakopnout o práh zvedl dostatečně levou nohu, vyšel a zakopnul pravou. Zakryl jsem uchechtnutí otočením zpět, pozdravil číšníka Rímského a zakopl o práh. Blbec.

Chvíli jsme si na chodníku dávali přednost a tančili nějaký obkročák, jehož smyslem bylo nabídnout jako projev úcty tomu druhému tu důstojnější stranu. Jiní lidé po mém boku tuhle drobnost téměř nikdy nepostřehnou a uspokojím tím jen svou tichou touhu po světě slušnosti, úcty a galantnosti, kteréžto vlastnosti neshledávám ve slovech, ale v činech. Je mi milejší slušně smýšlející uživatel klidně občas i slov peprných v situacích vhodných než uhlazený podvodník, darebák a hajzl. A že jsem jich viděl... Nakonec jsme se shodli na tom, že si vážíme vzájemné úcty a že je to fuk. Než jsme si totiž rozdělili strany, byli jsme u auta. Byl jsem rychlejší a otevřel Rímskému dveře spolujezdce. Poděkoval, usedl, já obešel auto, usedl, nadechnul se a unisono jsme řekli: „Vzhůru dolů“.

Pokračování příště

Lidi, ahoj!
Petr

Ilustrace: Lenka Pužmanová. Napsat Petrovi.

Další články tady

Svět Petrů Rímských 1

Aneb „Koho je moc, toho je příliš!“

Ahoj, lidi.

Ne, to nebyl erotický sen, jen divný pocit a bez ranní erekce. Probudil jsem se totiž s pocitem, že vedle mě zády ke mně leží v posteli chlap. Dost blízko. Byl poněkud nahrbený, funěl a pískalo mu v nose. „Kde to jsem, proboha?!?“ pomyslel jsem si. Chlápek vedle na mě přestal vystrkovat půl holého zadku, otočil se ke mně, hodil zase jednu nohu přes peřinu a příšerně zafuněl. Pak otevřel to méně zalepené oko, podíval se na mě a přes peřinu zakrývající mu pusu zamumlal: „Kde to jsem, proboha?!?“

Mívám po probuzení trochu temno a mé jinak velmi vysoké IQ se krčí někde záhybech duše. Obvykle vstává pozvolna asi hodinu po mém probuzení. Jsem zvyklý, a tak jsem se nedal zmást. „Smrdí Ti z huby,“ zamumlal jsem do peřiny, kterou jsem měl přes půl obličeje. Otočil jsem se na druhou stranu, hodil nohu přes peřinu a vystrčil na něj… Sakra, asi bych měl vstávat. Posadil jsem se, neohlížel se, našel pantofle, rovnováhu a fragment sebevědomí, pomalu jsem vstal a krokem nejistým se vydal do koupelny.

Opláchl jsem si obličej. Hezky teplou, nejsem sebevrah. Narovnal jsem se a uviděl proti sobě divného chlápka. „Ty mě nevyděsíš, příšero, tebe už sem viděl aspoň dvacettisíckrát.“ Strčil jsem si elektrický kartáček do pusy a zapnul jej. „Ty mně taky…“, povídá ten v rámečku a ostentativně si vzal ten ruční kartáček. No tak moment, to je jak z filmu Císařův pekař, ale místo dvou Werichů dva Rímští. „Asi ještě trochu spím“, pomyslel jsem si a pokračoval hezky postupně zprava doleva a shora dolů, jako vždycky a jak to má a musí být. Jenže on to nedělal zrcadlově. Ani nahodile. Pečlivě shora dolů pravou část, pak stejně levou část, a nakonec tu frontální. Ale přesně. Zjevně podle letitých postupů. Zhasnul jsem a ten v zrcadle se uchechtnul zvukem více než povědomým.

V kuchyni u kávovaru stál další Petr Rímský. Pečlivým pohybem vzal levý horní hrneček, zkontroloval, zda jsou ouška zbývajících otočena vpravo, a zasmál se tomu. Nasypal malinkou lžičku cukru do prázdného hrnečku a lžičku srovnal tak, aby trčela nad ouško. Umístil šálek pod trysku uchem a lžičkou kolmo od kávovaru a zmáčkl volbu espresso. Mezitím pečlivě zrakem i hmatem zkontroloval podšálek, zda na něj neupadl krystalek cukru. „To bych se posral, kdybych to položil do cukru“, řekl, když si všiml, že se na něj udiveně dívám.

Asi jsem se zbláznil a mezitím, co jsem se šel do ložnice obléknout, uvědomil jsem si, že měl na sobě mé oblíbené tričko a kalhoty. Jenže v ložnici byl ten první Rímský už na nohách a ve stejném tričku? „Pardon“, řekl, jako bych to řekl já, a uhnul mi tak nešikovně, že jsme se srazili. To taky říkám a dělám, copak jsem se zbláznil? Štípnul jsem se do krku a on řekl au. Utekl jsem do koupelny a umyl se studenou. Když přitekla i ledová, tak ještě tou. Zvedl jsem hlavu, kouknul se na sebe a viděl jsem, že se na sebe dívám sice se sympatiemi, ale královsky se bavím. Vyběhl jsem z koupelny, když jsem si předtím dal přednost ve dveřích, neboť jsem galantní. Obvykle mě to baví, ale teď mě to děsilo. Pryč odtud.

Svet Petru RimskychPodařilo se mi obout nejdříve levou a pak pravou botu a vyběhnout sám. Pečlivě jsem zamknul a hezky spořádaně levou nohou liché a pravou sudé seběhl schody. Tentokrát jsem teprve venku zkontroloval, že mám v levé kapse klíče, v zadní mobil… Trochu jsem se lekl pána na chodníku, co šel proti mně a soustředil se na spáry v chodníku. Další Petr Rímský, ale tohle snad nedělám. Možná někdy. Došel jsem k autu a tam už jsem stál, otevřel jsem mi dveře a s úsměvem jsem mi pokynul k místu spolujezdce. No ano, galantní jsem, ale já! Seděl jsem nezvykle na místě spolujezdce, zatímco jsem obcházel auto. Vytušil jsem zcela správně všechny předstartovní pohyby a rituály. Když jsme se rozjeli, oba současně jsme pronesli mé oblíbené „vzhůru dolů…“. Rozjeli jsme se a já musel uznat, že mám dobrého řidiče, i když jsem ho neobjednal. „Bacha, chodec!“, vyhrknul jsem zbytečně, protože ten já vlevo už plynule a s úsměvem brzdil. „Vidím, ale děkuji“, řekl jsem mi a díval se, jak nám Petr Rímský na přechodu rukou a úklonem hlavy děkuje. Ani jsem se neptal, kam jedeme. Stejně to asi oba víme. No jasně, kavárna s cukrárnou. S někým tu mám sraz. Doufám, že přijde včas, ne jak je v kraji zvykem.

Vstoupil jsem do baru jako obvykle a na první pohled poznal jsem hned… Hned ve dveřích mě totiž nezvykle vlídně vítal číšník – no to snad ne. Petr Rímský! „Vítejte u nás, pane Rímský, přeji příjemný pobyt.“ Sakra, on mě zná. Nebo já se znám? Ještě že jsem se nechal počkat v autě a ty dva zamknul doma, to už by nás bylo trochu moc. Tohle ještě jde. Petr Rímský mě úslužně, ale ne podbízivě přivedl ke stolu se slovy: „Pan Rímský už na Vás čeká, přišel s předstihem.“ Pozdravil jsem s lehkou úklonou a Petr Rímský u stolu povstal. Je to Rímský, dnes už povstane jen Rímský a ten druhý, jak byl mluvčím prezidenta, no ten z televize. Jak se jmenuje…? „Rímský“ řek Rímský a já chtěl říct, že to byl jiný, ale nakonec jsem se taky představil. „Rímský, rád Vás poznávám“, řekl jsem a napadlo mě, že mi to dosud nikdy nepřipadalo jako fráze. Usedli jsme a rozhlédli se pátravě po kavárně, abychom zhodnotili, jaké budeme mít soukromí. Rímských tu sedělo jen šest z toho dva spolu. Chovali se nenápadně, decentně. Nepřekáželi. „Mám dnes koncert a rád bych Vás pozval…“, začal jsem a Petr Rímský mi s úsměvem odpověděl: „Vím, budu tam hrát. Těším se a mám trochu trému.“

Pokračování příště

Lidi, ahoj!
Petr

Ilustrace: Lenka Pužmanová. Napsat Petrovi.

Další články tady

Co mi lezeš do soukromí?

Aneb „Nevstupovat, moje zóna!“

Ahoj, lidi.

„Co mi lezeš do soukromí?“ Možná jste tu větu taky slyšeli, nebo dokonce vyslovili. Úmysly nemusely být nečestné, a přece se někoho dotklo, že mu koukáte do telefonu. Nebo do počítače, do papírů, co leží na stole, či co já vím kam. Chápu, že asi nechceme sdílet všechny své písemnosti, svá data, své obrázky, nápady, nákresy, přání a touhy, úplně všem. Ale jak je to s nejbližšími? Hájit či nehájit své soukromí? Možná se mnou nebudete souhlasit, ale já myslím, že…

Můj děda s mou babičkou měli schránku. Byla na vratech a byla společná. Dokonce byla společná i s mou tetou a její rodinou, kteří v tom domku taky bydleli. Kdokoli šel kolem, otevřel schránku a vybral ji, pokud něco obsahovala. Všichni věděli, že přišel dopis nebo pohled, komu přišel a od koho. Pohled si mohl přečíst každý, protože ten pozdrav byl už z podstaty veřejný. Dopis byl někomu z jedné či druhé rodiny, ale nebyl tajný. Naopak. Všichni věděli o všem a nikdo nic netajil. Ti lidé se vzali, aby žili jeden s druhým a jeden pro druhého. Společně řešili chvíle hezké i ty neveselé, problémy byly společné a informace taky. Prožili spolu dlouhý život, doby lepší i časy špatné. Taky válku. Myslím, že to poslední, co by je v životě napadlo řešit, by byla otázka soukromí.

Podobné to bylo v domácnostech, ve kterých měli štěstí, že měli telefon. Ten byl drátový, uvázaný na místě, dostupný všem. Jen sluchátko a zvonek. Žádný displej. Nikdo nevěděl, kdo právě volá, ani komu volá. Ten, kdo byl nejblíže, to zvednul a pokud volající volal jiného člena domácnosti, tak byl tím, kdo hovor přijal, přivolán. Případně pro něj přijal vzkaz.

soukromi 3Pošta už je snad jen pro úřední obálky, dopisy se posílají málo, pohledy občas. Někdy nám to nedá a pošleme z koncertních či jiných cest pohled Honzovi Spálenému, protože z nich má velkou radost. Dnes se posílají maily, různé konverzace probíhají prostřednictvím všelijakých nástrojů přímé komunikace či SMS. Telefon máme každý svůj, nosíme si ho s sebou i na záchod, ale především ho moc nedáváme z ruky. Často ani partnerovi. To je prý soukromí! Nebo mail. No schválně, kdo z Vás zná všechny partnerovy přístupové údaje do všech mailových stránek, do počítače, do mobilu, k účtu v bance, k lékaři či co já vím kam? Často slýchám nebo si čtu, jak si partneři chrání své soukromí. „Ona mi projížděla mobil, SMSky, s kým jsem volal… No chápeš to?“ „Co on si myslí? Já nejsem jeho majetek, aby mi prohlížel maily…“

Jsou výjimky. Znám takové. Třeba jeden „horský“ pár, kterým když zavoláš, nevíš, kdo to vezme. Oni dokonce ani nemají můj a tvůj mobil, jen mají dva mobily. Když někdo jede někam mimo, prostě si jeden vezme, aby byli ve spojení. Kterýkoliv. Jako vysílačky. Někteří mívají i tu schránku jen jednu, prostě nějaké „Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.“ a hotovo.

Nebo peníze. Potkal jsem páry nemající potuchy, kolik ten druhý vydělává, či kde má peníze uložené, případně kolik někam splácí, a kolik ještě má splatit. Měli to prý jako ochranu soukromí a spojovala je vlastně jen jakási dohoda na částce, kterou přispívají na chod domácnosti, děti atd. A nemám na mysli oddělení firemních peněz a soukromých, pokud někdo z nich podniká. Nemám na mysli nějaké výrazně rozdílné příjmy. Myslím, že lidi, co jdou spolu životem, by měli být „jedno tělo“ a počítat s tím až „dokud nás smrt nerozdělí“. Nebo se mýlím? No dobrá, jestli už to musí být, tak asi nějaké dohody o vyrovnání a společných závazcích v případě, že… Ale to, co jsem stručně popsal, mi nepřipadá jako společný život se vším všudy.

„Ona se mě vyptává, kde jsem byl, s kým jsem tam, kdo tam ještě byl, co se tam dělo…? No chápeš? Normálně jak u výslechu!“ Stěžují si lidé svým kamarádům či kolegům v práci. Myslím, že i tohle mám jinak. Cítil bych se dotčen, kdybych žil se ženou, kterou bych tázán nebyl! Měl bych pocit, že ji můj život už nezajímá, že žijeme vedle sebe, ne spolu. Nemám co skrývat a nechci žít s tajemstvím, dávat si pozor na to, abych se nepodřekl… Dobrodružné je už jen to, když se člověku povede v listopadu utajit nějaký drobný vánoční dáreček, ze kterého má radost a nejradši by to vykecal hned.

Pokročili jsme dále. Technicky je to v pořádku. Mám ty moderní vymoženosti rád, je to pohodlnější, pohotovější. Ale myslím, že to přineslo i něco, co je mé duši přinejmenším divné. Opravdu potřebujeme osobní soukromí? Tajemství? Zamčené skříňky, přístroje či komůrky v duši? Myslím, že čím víc tajemství, tím víc neporozumění. No ne? Zvědavost je přece normální, tak proč se tváříme, že se to nesluší? To přece není žárlivost, k té musí být důvod a často ji vzbuzuje právě ten tajemný partner. Dokonce i rozumná míra žárlivosti svědčí podle mě spíš o zájmu a nevnímám ji tak negativně, jak je interpretována obecně. Kdo mi tvrdí, že nikdy ani trochu nežárlí, je v mých očích buď pokrytec, nebo nemiluje. Soukromí je taky intimita. To není jen sex nebo nahota v koupelně. To je taky sdílení všeho možného mnohdy niterného, co cítíme a prožíváme. Myslím, že soukromí ve vztahu má být veskrze společné. Soukromí jedince mi dává smysl akorát na záchodě.

Lidi, ahóóój!
Petr

Ilustrace: Lenka Pužmanová. Napsat Petrovi.

Další články tady

Podkategorie