tksdfractionslider

Zákon debutujícího klasika na scéně Music Hall

200x150-notovani-rimsky-foto-Katka-Esserov 21.03.2011 - článek na stránkách Notování
foto Katka Esserová

Jedním z nejpozoruhodnějších písničkářů, kteří zazářili ve 2. polovině 80. let minulého století, je bezesporu Petr Rímský, kterého uvítáme jako hosta v nejbližším Notování. Pozornost většiny tehdejšího folkového publika získal písní Blues o hvězdě, za níž získal v r. 1986 svoji první autorskou Portu, a kterou hrál v zajímavém aranžmá pro svoji kytaru a perkuse Pavla Plánky. Další roky, i když se duo Rímský & Plánka záhy rozpadlo, potvrdily, že ocenění pro Petra nebylo náhodné: v r. 1988 získal autorskou Portu podruhé, tentokrát za píseň Křídla a kopyta. Jeho slibně rozjetou kariéru fenomenálního kytaristy a písničkáře na pomezí blues a folku překvapivě zastavil Listopad 1989. Zatímco si mnozí jeho kolegové užívali čerstvě nabyté svobody na hudebním poli, Petra zlákalo podnikání v témže oboru. Přesto, že činnost agentury Hitbox, kterou tehdy založil, je dnes minimální, stojí za to připomenout již neexistující stejnojmenný hudební časopis, zpěvníky a řadu muzikantských příruček, které vyšly v Petrově redakci.

Přesto, že se stal podnikatelem, Petr Rímský z hudební scény nikdy úplně nezmizel. Řádku let byl členem jihlavských finálových porot Porty, příležitostně hostoval a hostuje v programech svých kamarádů muzikantů a také založil muzikanstskou školu, vlastně původně jen kytarové kurzy, které se časem rozrostly o další nástroje. Není bez zajímavosti, že Petrovou kytarovkou prošli mj. nejen někteří z účastníků Notování, ale i několik dnes již renomovaných muzikantů (např. Arnošt Frauenberg, Petr Sedláček, nebo Zdeněk Hamřík). A taky vystupovat Petr nikdy úplně nepřestal. Příležitostně vystupuje po boku Jiřího Vondráčka, Petra Kocmana, Zdeňka Hamříka a dalších, měl i samostatná vystoupení (mezi nimi i hostovačku ve 4. ročníku Notování) a vedle jihlavské Porty účast na několika dalších festivalech. A každé to vystoupení vyvolávalo otázku, má-li Petr vydanou nějakou desku. Odpověď byla vždy negativní…

V současné době má Petr Rímský, čtvrt století po prvním pronikavém úspěchu na Portě a po řadě let skvělého muzicírování, konečně hotovo svoje úplně první, takže debutové album! Jmenuje se Zákon o zachování lásky a vzniklo u Jana Friedla ve vyšebrodském AV studiu. V době, kdy připravujeme tento článek k zavěšení, zbývá už jen dokončit a vytisknout jeho obálku. Bude hotova do Notování? To nikdo neví! A tak vám nemůžeme povědět, zda budou při Notování v Náčelníkově hudebním kiosku k mání první kousky tohoto alba. Ale všem, kteří 7. dubna zavítají do Music Hall na Notování, můžeme slíbit, že jim svůj deskový debut Petr Rímský představí na živo! Dokonce proto přizval do svojí hostovačky v Notování vokalistky Veroniku Skočdopolovou a Petru Zajíčkovou, které ho svými hlasy doprovázejí i na desce. Každopádně je tedy nač se těšit. Petrových vystoupení v nejbližší době pravděpodobně přibude. Možná i v Praze. Ale toto bude každopádně a určitě první z nich!

Facebook

Muzikantská škola